Jedną z istotniejszych rzeczy na której powinno zależeć dobremu projektantowi, grafikowi to automatyzacja pracy. Dziś zwięźle opiszę jak można przyśpieszyć projektowanie za pomocą pluginów, których używam na co dzień.

Guideguide / PS

1-guideguide

Plugin do Photoshopa, umożliwia generowanie siatek projektowych o zadanych parametrach na arkuszu. Można ustawić pożądany rozmiar, marginesy, odstępy, ilość kolumn/wierszy. Coś pięknego. Używam codziennie.

W Illustratorze podobną funkcjonalność znajdziemy, po wcześniejszym narysowaniu czworoboku, w Object > Path > Split Into Grid. Tak podzielony kształt możemy następnie zamienić na linie siatki projektowej. Przypominam o możliwości wpisywania prostych działań matematycznych do okienek rozmiaru danego kształtu – dzięki tej właściwości można coś dostosować w razie potrzeby.

http://guideguide.me/Rounded Rectangle Radius Resizer / PS

RoundedRectangleRadiusResizer

Starsza wersja Photoshopa* nie ma jeszcze możliwości zmieniania wartości zaokrąglenia dla kształtu. Czasami się przyda, zamieszczony z litości.

*Używam wersji pudełkowej CS6 (nie widzę na ten moment sensu opłacania abonamentu, a co ważniejsze w moim przypadku, przesiadka na nowszy pakiet rodzi problemy logistyczne – mam dużo opakowań w formacie pdf, który nie jest specjalnie kompatybilny między wersjami Illustratora – jak się okazało podczas miesiąca testowego pakietu abonamentowego CC).

https://photoshopscripts.wordpress.com/2012/11/29/rounded-rectangle-radius-resizer/Expand SmartObject / PS

expand-smartobject

Często „pakuje” różne elementy do smartobjecta, by móc szybko powielać / grupowo wprowadzać zmiany na złożonym elemencie. Deweloperzy jednak nie przewidzieli możliwości rozpakowania takiego inteligentnego obiektu do składowych – a muszę stwierdzić, że skrypt czasem się przydaje.

http://blog.darkwark.com/expandSmartObject/Specctr / PS

specctr

Plugin przyśpieszający budowanie blueprintów dla deweloperów. Z jego pomocą szybko wygenerujemy opisy użytych czcionek i ich parametrów. Zwymiarujemy składowe projektu jak i wyciągniemy CSS z ostylowanych kształtów. Kiedyś kosztował 50$, teraz widzę, że dostępny tylko w abonamencie. Warto poszukać alternatyw – są.

https://specctr.com/cloud/homeAI_OpenMultiPagePDF / AI

ai_multipagepdf

Jak otworzyć wielostronicowego Pdfa w Illustratorze jako jeden plik roboczy?  Problemy z kompatybilnością wielo arkuszowych pdfów między wersjami Illustratora rozwiąże nam ten skrypt. Wystarczy wskazać plik do otworzenia, podać całkowitą ilość arkuszy, a plugin wygeneruje nam kompletny plik. Standardowo Illustrator pyta którą kartkę otworzyć z całości (możemy wybrać tylko jedną).

http://aiscripts.com/open-multipage-pdf/